18 Qershor 2021

Notarët shpresojnë rezultate të mira në Kampionatin Evropian

Prishtinë, 14 maj - Federata e Notit të Kosovës (FNK) ka zhvilluar sot një takim me notarët e Kosovës, të cilët do të marrin pjesë në Kampionatin Evropian që zhvillohet në Budapest të Hungarisë.

Në Kampionatin Evropian, dje ka zhvilluar garën e tij edhe notari ynë Art Krasniqi në kategorinë e hapur deri në 10 metra, ku ka zënë vendin e 30-të.

Me rast të takimit të sotëm, presidenti i (FNK) Astrit Haliti tregoi që Kosova do të përfaqësohet nga tetë sportistë, katër vajza dhe katër meshkuj, dhe synimi i tyre do të jetë paraqitja sa më e mirë, dhe të zënë vende më të mirë në ranglistë.

“Ajo çka presim nga ky kampionat, normalisht që jemi në një numër më të madh të sportistëve, domethënë janë katër vajza dhe katër djem, është që të ketë paraqitje sa më të mirë, normalisht përmirësim të rekordeve të Republikës së Kosovës dhe renditje sa ma lartë që të jetë e mundur nga ky kampionat”, tha Haliti.

Pas tij, fjalën mori edhe Ardian Hamiti, trajner i përfaqësueses së notit tregoi edhe pritjet që ka nga ky kampionat.

“Na e dimë potencialin tonë, presim me i përmirësuar rezultatet personale, gara është jashtëzakonisht e fortë, realisht nuk është që presim ndonjë plasman të lartë, krejt çka presim prej sportistëve është të japin performancën më të mirë prej vetës, edhe me i përmirësua rezultatet personale”, tha Hamiti.

Kosova do të përfaqësohet nga gjashtë sportistë në Kampionatin e Notit.

Arti Krasniqi zhvilloi garën e tij dje, ku zuri vendin e 30, ndërsa nesër do të udhëtojnë për në Budapest edhe shtatë përfaqësues të tjerë që të zhvillojnë garat e tyre në kategoritë përkatëse.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)