24 Shtator 2021

Në Mitrovicë shënohet Dita Olimpike e Kosovës

Mitrovicë, 23 qershor - Më shumë se 100 filloristë nga disa shkolla të qytetit të Mitrovicës, të lindur në vitin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, kanë marrë pjesë në vrapimin e mbajtur në shënim të Ditës Olimpike të Kosovës, që u organizua sot në Mitrovicë nga Komiteti Olimpik i Kosovës së bashku me Komunën e Mitrovicës.

Në këtë aktivitet i pranishëm ishte kryetari i komunës, Agim Bahtiri, drejtori i Arsimit, Skender Avdiu, mësimdhënës të shkollave fillore si dhe pjesëmarrës të tjerë.

Me këtë rast kryetari i komunës, Agim Bahtiri, pasi ka përshëndetur të gjithë nxënësit e kësaj gare tha se komuna e Mitrovicës është duke punuar mjaft shumë në promovimin e sporteve dhe mbështetjen e aktiviteteve sportive në territorin e saj, sepse të rinjtë, sporti dhe kultura janë promovuesit më të mirë të paqes në botë.

Në fund u ndanë edhe medale për garuesit e vegjël në dy kategori, për meshkuj dhe femra. Në kategorinë e meshkujve medale morën, Rron Karakashi, Ensar Bajrami dhe Nderim Sahiti. Ndërkaq, në kategorinë e femrave me medale u shpërblyen, Alketa Hajrizi, Jeta Muzliukaj dhe Erika Mustafa.

Ndryshe, vrapimi që u organizua nga Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me DKRS-në dhe Drejtorinë e Arsimit të komunës së Mitrovicës, u mbajt nga sheshi “Adem Jashari”, përgjatë sheshit “Mehë Uka” dhe deri tek sheshi “Isa Boletini".


 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2021

- Federata e Pingpongut organizon 3 xhirot e radhës në ligën e juniorëve dhe 1 xhiro në ligen e junioreve ku do te mbahet ndeshja ndërmjet ‘Ahmet Hoxha MK’ vs ‘Lidhja e Prizrenit’. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës dhe njëherësh kandidati për kryetar të Komunës nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren, Mytaher Haskuka, do të vizitojë fshatin Nashec. (Oborri i shkollës së fshatit Nashec, ora 18:00)