28 Mars 2024

Messi shpëton Barcelonën nga barazimi

Barcelonë, 28 shkurt - Barcelona ka shënuar fitore të vështirë ndaj Malagës në Camp Nou me rezultat 2-1. Barcelona që nga sekonda e parë deri në atë të fundit kishte posedim mbi 70% të kohës në top. Rastet ishin të panumërta, por paaftësia e një Ibrahimovici që kushtoi mëse 70 milion euro është vërtetë në këtë rast e paakceptueshme.

Pjesa e dytë ishte me ritmin e njejtë blaugran, por me ndryshim dramatik në rezultat. Është Pedro Rodriguez ai që në minutën e 69 kalon në epërsi të merituar Barcelonën. Pedro luajti në këtë takim shumë më mirë sesa Ibrahimovic, që në ca raste u tregua amater i vërtetë.

Dushi i ftohtë dhe gëzimi i tifozëve të Realit vjen në minutën e 81 kur Valdo shënon për qetësinë e mëse 120 mijë spektaktorëve në Camp Nou.

Mirëpo, se pse duhet ta kesh një Messi në skuadër tregon minuta e 84. Argjentinasi shënoi tre minuta pas golit të barazimit për t’ua salduar gjuhën të gjithë kritikëve dhe tifozëve madrilen natyrisht që shpresonin ta shihnin skuadrën e tyre në piedestal.

Ibrahimovicit, lojtarit më të keq të ndeshjes nuk ju pranua një gol në minutën e fundit. Sidoqoftë, Malaga nuk e meritoi barazimin dhe kështu mbetet në pozitën e 12. Barcelona mban pozitën e parë me 61 pikë, dy më shumë se Real Madridi në pozitën e 2 me 59 pikë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)