23 Shtator 2021

Messi rinovon deri më 2023-shin me Barcelonën

Barceloë, 23 qershor - E ardhmja e Lionel Messit do të vijojë të jetë te Barcelona, klub ku u rrit dhe shkroi historinë e futbollit.

 Kontrata e yllit argjentinas skadon më 30 qershor dhe muajt e fundit ishin shtuar shumë dyshimet për një largim të mundshëm, me Manchester City-n që ishte shfaqur i gatshëm të përfitojë nga situata.

Megjithatë media spanjolle “El Chiringuito” zbulon se nga burim e të sigurta pranë futbollistit, 6 herë fituesi i Topit të Artë ka gjetur gjuhën e përbashkët me presidentin Joan Laporta dhe do të firmosë një kontratë të re, të vlefshme deri në verën e 2023-shit.

Nuk bëhen të ditura ende detajet e kontratës së re, të cilën Messi do ta firmosë menjëherë sapo të përfundojë Copa America, ku është i angazhuar me Argjentinën, por “pleshti” duket se ka vendosur të qëndrojë në “Camp Nou” deri në përfundim të Kupës së Botës Katar 2022, ku do të synojë arritjen madhore me “albicelestët”.

Merr fund kështu frika e tifozëve katalanë se mund të humbasin me parametra zero një nga futbollistët më të mirë në historinë e futbollit, ndërsa një nga arsyet që kanë bindur Messin të rinovojë, është edhe lëvizja e drejtuesve në merkato për të afruar futbollistë me eksperiencë./supersport
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)