06 Dhjetor 2022

Messi do të përfitojë edhe nga sistemi i kriptomonedhave në PSG

Paris, 12 gusht - Kontrata e yllit argjentinas Lionel Messi me klubin francez “Paris St Germain” tronditi jo pak tregun e kriptomonedhave.

Monedha dixhitale e PSG-së, e cila ka një ka një kapital tregu rreth 52 milionë dollarë, u rrit mbi 130% në vetëm pesë ditë, kur ishin edhe spekulimet më të mëdha për një transferim të Messit nga Barcelona drejt Parisit.

Pasi luajti për 21 vjet me Barcelonën, ylli i futbollit Lionel Messi nënshkroi gjatë javës një marrëveshje me klubin francez “Paris St Germain”.

“Unë erdha këtu me shpresë dhe dëshirë për të jetuar një përvojë të re, pas kaq shumë vite në të njëjtin vend. Dua të bëj më të mirën për këtë klub dhe miqtë e mi këtu, që kanë objektiva shumë të qartë. Është një ekip spektakolar. Unë do të bëj çmos që të arrijmë këto qëllime së bashku”, tha ylli argjentinas, i cili theksoi se qëllimi kryesor është fitimi Ligës së Kampionëve.

Por veç kontratës 2-vjeçare që tashmë është bërë publike, Paris St Germain (PSG) njoftoi se argjentinasi 34-vjeçar do të përfitojë edhe sistemi që klubi francez ka krijuar me kriptomonedhat.

Në një deklaratë për agjencinë e lajmeve “Reuters”, PSG konfirmoi se Messi kishte përfituar një numër të madh kriptomonedhash.

Para tre vitesh, PSG në bashkëpunim me kompaninë Socios.com krijoi një monedhë dixhitale për tifozët. Ky sistem, i lejon mbajtësit e monedhave dixhitale, që në këtë rast janë tifozët, të marrin disa vendime kryesisht të vogla, që lidhen me klubet e tyre.

Ndër klubet që do të prezantojnë monedha dixhitale këtë vit janë kampionët e “Premier League” në Angli, Manchester City dhe Milani në Itali.

Sipas njoftimit nga PSG, pasi mediat shkruan për transferimin e Messit drejt Parisit vlera e monedhës dixhitale të klubit u rrit ndjeshëm. Në ditët para se ylli argjentinas të nënshkruante përfundimisht kontratën me PSG, shitje-blerjet e këtyre monedhave arritën në 1.2 miliardë dollarë.

Ashtu si Bitcoin dhe monedhat e tjera dixhitale, kriptomonedhat e klubeve të futbollit mund të tregtohen. Ato kanë një të përbashkët, paqëndrueshmërinë në treg, duke bërë që shpesh herë rregullatorë të lëshojnë paralajmërime për investitorët, në lidhje me asetet dixhitale.

Megjithatë, disa figura të profilit të lartë të biznesit dhe argëtimit, nga themeluesi i Twitter-it deri tek reperi Jay-Z kanë mbështetur kriptomonedhat.

Monedha dixhitale e PSG-së, e cila ka një ka një kapital tregu rreth 52 milionë dollarë, u rrit mbi 130% në vetëm pesë ditë, kur ishin edhe spekulimet më të mëdha për një transferim të Messit nga Barcelona drejt Parisit.

Të martën një kriptomonedhë e PSG-së kapi vlerën historike prej 60 dollarë.

Dy ditë më pas vlera e tyre ra në shifrën 40 dollarë, sipas faqes së internetit “CoinMarketCap”.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)