06 Dhjetor 2022

Lukaku më i shtrenjti, kalon Neymar dhe Ronaldon

Londër, 9 gusht - Romelu Lukaku pritet ta kalojë Neymar dhe do të bëhet lojtari më i shtrenjtë i të gjitha kohërave sa i përket shifrave të akumuluara të transferimit, ndërsa kthimi i tij prej 98 milionë paundesh te Chelsea është drejt përfundimit.

28-vjeçari u largua nga Stamford Bridge në 2014 pas një paraqitjeje të mjerueshme trevjeçare në blutë e Londrës perëndimore që e pa atë të mos shënonte.

Sidoqoftë, ai që nga atëherë ka vazhduar, duke shënuar 177 herë në të gjitha garat, me 30 prej atyre që erdhën sezonin e kaluar për Interin, ku klubi fitoi titullin e tyre të parë në Serie A pas 11 vjetësh, nën drejtimin e Antonio Contes.

Problemet financiare të Interit nënkuptojnë se ata kanë qenë të gatshëm të hequr dorë nga një numër lojtarësh të shkojnë tashmë këtë verë, përfshirë Achraf Hakimi dhe Ashley Young, me largimin e Lukakut me letrat gati, ndërsa klubi duket se do të balancojë financat.

Kalimi i tij i fundit do ta çojë atë më lart se sulmuesi i Paris Saint-Germain në tarifat e kombinuara të transferimit, me belgun që do të grumbullojë një total të ardhurash prej 291 milion paundësh.

Transferimi i  parë i Lukakut e ishte ajo nga klubi i fëmijërisë Anderlecht në Chelsea për 17 milion paundësh nga një 18-vjeçar, pothuajse saktësisht 10 vjet në ditën kur ai kthehet në SË6, në Londër.

Ai pastaj vendosi të transferohej në Everton për shtatë vjet për 28 milion paundësh pas një huazimi produktiv sezonin e kaluar në Goodison Park që e pa atë të shënonte 15 herë në 31 ndeshje të Premier League.

Lukaku më pas u bashkua me Jose Mourinhon në vitin 2017 për 75 milionë paundësh pasi u huazua gjatë sezonit të fundit të magjisë së tij të parë te Everton, ndërsa portugezi kishte drejtimin.

Sidoqoftë, belgu pati një paraqitje të dobët në herën të dytë në Old Trafford në atë që ishte paraqitja e tij më e keqe e shënimit për katër vjet, duke shkaktuar një lëvizje në Itali për 73 milionë paundësh,  pasi ai anashkaloi stërvitjen e Djajve të Kuq dhe në vend të kësaj u lidh me ekipin e vjetër Anderlecht për të paralajmëruar një largim nga United.

Neymar ka lëvizur vetëm dy herë në karrierën e tij, me kalimin e tij në Barcelonë në 2013 nga Santos që i kushtoi gjigantëve spanjoll 72 milionë paundësh pas një mosmarrëveshjeje të zgjatur ligjore.

Kalimi i mëvonshëm i brazilianit në Paris Saint-Germain për katër vjet për 198 milion paund e bëri atë transferimin më të madh të të gjitha kohërave dhe ende nuk është tejkaluar, duke thyer rekordin e mëparshëm të mbajtur nga Paul Pogba kur ai u transferua nga Juventus përsëri në United në 2016 për 89 milion paundësh.

Cristiano Ronaldo është i treti në listën e të gjitha kohërave të tarifave të transferimit dhe udhëhoqi rrugën para kalimit të Neymar në PSG, me super ylllin që u transferua nga Sporting Lisbon në United për 12 milionë paundësh në 2003, nga United në Real Madrid për një tarifë rekord të asaj kohe prej 80 milionë paundësh në 2009 dhe së fundmi nga Real në Juventus për 100 milionë funte në 2018, që e çoi totalin e tij në 192 milionë funte.

Eden Hazard zë vendin e katërt, me belgun një nga talentet më të mëdhenj të rinj në botë kur ndërroi Lille me Chelsea në 2012 për 32 milionë paundësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)