23 Tetor 2021

La Liga spanjolle mund të vazhdojë nga 11 qershori

Madrid, 25 maj - Presidenti i La Ligës spanjolle, Javier Tebas, është i bindur se kampionati i futbollit mund të fillojë më 11 qershor, edhe atë në derbin e Sevillas mes Sevillas dhe Real Betisit.

Tebas pranoi se njoftimi i kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez gjatë fundjavës së kaluar se gara sportive mund të vazhdojë nga 8 qershori e ka befasuar, por konfirmoi se përgatitjet për vazhdimin e sezonit kanë filluar menjëherë.

Ai po ashtu konfirmoi se nga klubet ka kërkuar që të jenë fleksibile dhe të respektojnë rekomandimet shëndetësore të qeverisë.

“La Liga do të vazhdojë në fundjavën e 12 dhe 13 qershorit. Por, ndeshja e parë mund të luhet më 11 qershor. E kemi ndërmend të fillojmë më 11 qershor, ndërsa ndeshja e parë do të ishte mes Sevillas dhe Real Betisit me fillim në ora 22:00. Gjatë javës do të luajmë në mbrëmje vonë, ndërsa për fundjavë do të kemi tri orare”, tha Tebas për mediat spanjolle.

Ai theksoi se të gjitha planet janë të përkohshme, ndërsa kthimi i klubeve të dy ligave më të fuqishme spanjolle në stërvitje të plotë pritet nga fundi i muajit maj ose në ditën e parë të qershorit. Tebas po ashtu rikujtoi lojtarët për nevojën e mbajtjes së distancës sociale dhe izolimit si pjesë e kthimit gradual në fushë.

Liga spanjolle është ndërprerë më 12 mars për shkak të pandemisë globale të koronavirusit të ri. Në momentin e ndërprerjes së sezonit, pas xhiros së 27-të, lider në tabelë është Barcelona me 58 pikë, dy më shumë se Real Madridi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)