18 Qershor 2021

Kriza te Junajted, tifozët mobilizohen kundër Glazer

Mançester, 5 mars - Të gjithë kundër Glazerit: në vetëm 24 orë edhe 20 mijë tifozë të tjerë të Mançester Junajted kanë aderuar në fushatë për të larguar pronarin aktual të klubit.

Ka qenë vetë “Manchester United Supporters Trust”, promotori i iniciativës kundër familjes Glazer, të cilit i kërkohet të shesë Junajtidin, tashmë të zhytur në një borxh prej 819 milionë eurosh, një shifër vërtet rekord.

Tifozët kanë theksuar, ndër të tjera, mbështetjen e tyre për tentativën e blerjes së klubit nga ana e një bashkësie tifozësh, të njohur si “Red Knights” (Kavalierët e Kuq), të cilët po bëjnë një ofertë mbi 1 miliard euro për Glazer.

Për të përballuar rritjen e borxheve, muajin e kaluar Glazer ka hedhur në treg bono me vlerë 550 milionë euro. Por lëvizja e “Red Knights”, që të martën kanë konfirmuar publikisht synimin e tyre, ka intensifikuar fushatën anti-Glazer.

Një muaj më parë, mbështetësit në protesta ishin mbi 36 mijë, ndërsa të martën kishin arritur në kuotën e 76 mijë tifozëve, të cilët kërkojnë që Glazer të largohet nga Junajted.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)