26 Shtator 2022

Kosovari Hukiç mbron titullin e botës WBO

Berlin, 18 shkurt - Muamer Hukiç, i njohur ndryshe me emrin Marko Huk, ka mbrojtur për herë të dytë titullin e kampionit të botës në kategorinë “cruiser” të versionit WBO. Boksieri me origjinë kosovare, por që konkurron me flamurin e Gjermanisë, ka mposhtur të shtunën në mbrëmje amerikanin Adam Riçardson, në ringun e Berlinit.

25-vjeçarit i kanë mjaftuar vetëm tri raunde për të hedhur në tapet sfidantin e ardhur nga SHBA-ja, duke regjistruar fitoren e 28 në karrierë (21 prej të cilave me “knock-out”), ndërsa ka vetëm një humbje.

Triumfi i Hukiç është karakterizuar edhe nga një episod mjaft i veçantë: përveç rivalit Riçardson, në tapet boksieri kosovar hodhi edhe gjyqtarin e takimit, Mark Nelson, i cili u mundua të largonte amerikanin nga grushtet e fuqishme të kampionit.

Një ngjarje që çuditi të pranishmit në arenën e Berlinit, por edhe 4.1 milionë telespektatorët. Hukiç, i cili e fitoi titullin në gusht të vitit 2009, pas fitores me pikë përballë argjentinasit Viktor Emilio Ramirez, shpjegoi: “Për një moment u habita, por më pas u argëtova”.

Tashmë kosovari synon të konkurrojë në kategorinë e peshave të rënda dhe të sfidojë kampionin në fuqi, britanikun Devid Haje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)