27 Shtator 2021

Konfirmohen pozitivë me COVID tre lojtarë të PSG

Paris, 2 shtator - Deri disa ditë më parë, PSG ishte një nga klubet e pakta të Ligue 1, që u kishte shpëtuar infeksioneve të Covid-19.

Por u desh një javë për të ndryshuar gjithçka. Klubi parizian në fakt ka zyrtarizuar tre lojtarë të infektuar.

Ata janë Di Maria, Paredes dhe Herrera.

Sipas “gazetta.it”, ata u infektuan gjatë pushimeve në Ibiza, ku po pushonin edhe Icardi, Neymar, Navas, Rico dhe madje Verratti.

Një festë, ndër të tjera, shkaktoi polemika, sepse e kishte detyruar Lens të hiqte dorë nga dita e dytë e kampionatit.

Por PSG mori edhe disa ditë pushim, pas një periudhe të gjatë në Ligën e Kampionëve, deri në finale që humbi ndaj Bayern Munchen.

Megjithatë ekziston rreziku që klubi i Emirit të Katarit mund të ketë vështirësi edhe më 13 Shtator, për ndeshjen e madhe me Marsejën.

Në fakt, sipas rregullores aktuale, duke filluar nga 4 infeksione, Liga mund të vendosë të shtyjë çdo ndeshje.

Sidoqoftë, ekipet e Ligue 1 kërkojnë të përshtatin protokollin, duke mbajtur ndeshjet nëse ka të paktën 20 lojtarë jo pozitivë në dispozicion.

Presidenti federal është gjithashtu i gatshëm të bëjë më shumë, duke ndjekur modelin e UEFA Champions League: 13 lojtarë, përfshirë portierin, do të ishin të mjaftueshëm për të luajtur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2021

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pret me ceremoni shtetërore Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe anëtarë të kabinetit qeveritar të Shqipërisë. (Sheshi "Skënderbeu", ora 8:50 - Mediet të jenë të pranishme më së largu, ora 8:10)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2021-22 kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Kabashit" në Korishë. (Korishë, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Lekë Dukagjini" në "Gani Saramati". (Objekti i shkollës, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, mbajnë konferencë për media në ora 10:20 - Mediat e akredituara duhet të jenë më së largu në ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në zbulimin e emrit të ri të shkollës "Abdyl Frashëri" në "Rexhep Hyseni". (Objekti i shkollës, ora 10:15)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave të sallës së edukatës fizike në shkollën "Dëshmorët e Zhurit" në Zhur. (Zhur, ora 11:15)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës . (Ndërtesa e KQZ-së, ora 11:30) 

- Konstituohet Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kuvendi i Sociologjisë në kuadër të Departamentit të Sociologjisë në Universitetin e Prishtinës organizon promovimin e librit të Gëzim Selacit, "Legjitimiteti politik në Kosovë". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në përurimin e rekuizitave ndërtimit të shkollës së re “Zef Lush Marku” në Velezhë. (Velezhë, ora 12:00)

- Drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Prizrenit, Sevil Liman Kazaz do të bëjë prezantimin e raportit të punës 4 vjeçar të kësaj drejtorie. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 14:00)