24 Shtator 2021

Juventus shkarkon trajnerin Maurizio Sarri

Torino, 8 gusht - Maurizio Sarri nuk është më trajneri i Juventusit. Eliminimi nga Lyon në 1/8 e finaleve të Ligës së Kampioneve i kushtoi shtrenjtë trajnerit italian që largohet nga pankina e Zonjës së Vjetër vetëm pas një sezoni me të.

Fitorja e titullit kampion i Serisë A, që është i 9 radhazi për Juventusin nuk mjaftoi që drejtuesit e klubit torinez ta konfirmonin Sarrin në pozicionin  e tij.

Përvec Ligës së Kampioneve, gjatë këtij sezoni,  Juventus me Maurizio Sarrin në stol dështoi edhe në tentativën për të fituar Superkupën e Italisë dhe Kupën e Italisë.

Menjëherë pas ndeshjes me Lyonin filloi të flitej për një largim të Sarrit nga drejtimi i Juventusit, ndërkohë që presidenti Andrea Agnelli deklaroi pas ndeshjes se kërkonte të merrte pak kohë për të vendosur, por mesa duket ai përshpejtoi gjithcka gjë që tregon se gjithcka ishte parapërgatitur.

Maurizio Sarri kishte me Juventusin një kontratë deri në vitin 2022 me një pagë prej 6 milionë Eurosh në sezon, por Agnelli në fund vendosi të bëjë ndryshime duke i hapur rrugë një revolucioni në skuadër, një proces që dukej se ishte i nevojshëm duke parë dy sezonet e fundit.

Pas këtij vendimi Juventusit i duhet të nisë kërkimet për gjetjen e trajnerit të ri dhe në orët e fundit është folur për një sërë kandidaturash të rëndësishme mes të cilave figurojnë ato të Zinedine Zidane e Mauricio Pochettino

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)