30 Janar 2023

Jordan blen ish-ekipin e tij Charlotte

SHBA, 21 mars - Pasi ka fituar gjithçka që ishte për t’u fituar si lojtar Michael Jordan jepet pas një sfide të re, atë të të qenit pronar.

Në fakt “Air” ka blerë Charlotte Bobcats, me një ofertë prej 275 milionë dollarë (rreth 202 milionë euro), të aprovuar edhe nga “bordi” i NBA-it.

Ai që ka arkëtuar këtë shumë të madhe parash ishte Bob Xhohnson, të cilit “MJ” nuk ia mori dot në kohë rekordin e zezakut të parë që posedon një ekip në NBA, por ish-numri 23 i Chicago Bulls dëshiron të bëjë më mirë se ai: objektivi është të fitojë, të jetë numri 1, ashtu siç ka qenë në parket.

“Është një ëndërr që do të realizohet, dua të ndërtoj një rrugë fituese”, u shpreh Jordan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)