23 Shtator 2021

Inaugurohen dy fusha sportive në Prishtinë

Prishtinë, 25 janar - Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, mori pjesë në inaugurimin e dy projekteve të MKRS-së.

Në inaugurimin e shtrimit të fushës ndihmëse dhe barit sintetik, në stadiumin e Klubit të Futbollit ‘’2 Korriku’, projekt në vlerë prej 48 mijë e 386 euro e 90 cent, si dhe në inaugurimin e drenazhimit dhe vendosjes së barit sintetik, në stadiumin e Klubit të Futbollit ‘’Ramiz Sadiku’’  në kryeqytet,  projekt ky në vlerë prej 198 mijë e 549 euro.

Kryeministri Hoti, tha se ngadalë po rrumbullakohet infrastruktura sportive me shumë fusha dhe salla gjithandej nëpër Kosovë, për t’ua bërë të mundur të rinjve dhe të rejave që të zhvillojnë talentet e tyre.

“Këtë vit kemi edhe dy projekte të rëndësishme për Prishtinën në veçanti, siç është zgjerimi i Stadiumit “Fadil Vokrri” dhe fushat e tenisit në kompleksin në Taukbahqe, që ndihmojnë jashtëzakonisht shumë për të zhvilluar sportin dhe për të rrit pjesëmarrjen e komunitetit  në aktivitete sportive”, tha kryeministri Hoti.

Në këto aktivitete kryeministri Hoti shoqërohej nga ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)