30 Janar 2023

Futbollisti më i pasur në botë është Faiq Bolkiah

Paris, 9 qershor - Çdo vit përpilohet klasifikimi i sportistëve më të pasur në botë dhe mes tyre ka shumë futbollistë.

Së fundmi është bërë e ditur se Cristiano Ronaldo është i pari ndër kolegët e tij që kap shifrën e 1 miliard Eurove për pasurinë e tij, duke u bërë sportisti i tretë më i pasur në botë dhe kjo të bën të mendosh se është pikërisht ai në krye të listës së futbollistëve më të pasur, por në të vërtetë nuk është kështu.

Futbollisti më i pasur në të vërtetë është Faiq Bolkiah, pjesë e skuadrës së Leicester.

Sulmuesi 22-vjeçar është djali i Princit të Bruneit Jefri Bolkiah dhe nipi i Hassanal Bolkiah, Sulltani i Bruneit. Pasuria e tij vlerësohet 18 miliardë Euro, një shifër kjo e paarritshme nga Ronaldo me 1 miliardin e tij.

Përsa i përket klasifikimit, podiumin e futbollistëve më të pasur e plotëson David Beckam-in me 400 milionë Euro i ndjekur nga argjentinasi Lionel Messi në vendin e katërt me 355 milionë, ndërkohë që pjesa tjetër e futbollistëve janë shumë larg kapitenit të Barcelonës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)