24 Shtator 2021

Foto e rrallë e vitit 1980, boksier Tahiraj në stërvitje me trajnerin Nimani

Prishtinë, 3 korrik - Një stërvitje në ato vitet ku shihet Agim Tahiraj, atëkohë stërvitej me trajnerin e madh Lah Nimani (tani i ndjer).

Këtë foto Tahiraj e ruan me krenari dhe është i lumtur që ka qenë pjesë e kohës së artë të Prishtinës, por që pastaj kishte shkuar në Kristal të Zajeçarit, kur garonin në elitën e boksit ish jugosllav.

Tahiraj karrierën e filloi në Klubin e Boksit "Prishtina", ku në vitin 1980 u bë kampion i Kosovës në kategorinë gjysmë e mesme 71 kg dhe nen kampion i Ish Jugosllavisë po në ketë kategori, në konkurrencën e Juniorëve.

Karrierën e vazhdoj në Klubin e Boksit "Partizani" në Gjilan dhe që nga viti 1983 karrierën e vazhdoj në KB "Kristal" te Zajeqarit deri në vitin 1988 ku edhe e përfundoj karrierën e aktivitetit si sportist, dhe që nga pavarësimi i sportit kosovare në vitin 1991 vazhdon me sportin e boksit, por si trajner në KB "Prishtina" se bashku me kolegët deri pas përfundimit te luftës e po ashtu edhe pas lufte vazhdon punën në ketë klub deri në vitin 2001 ku në ketë vit pikërisht në mars te viti 2001 themelon Klubin e Boksit "Drenasi" në qytetin e Drenasit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Banka Qendrore e Kosovës mbanë konferencë për shtyp. (Objekti i BQK-së, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)