18 Qershor 2021

Finalja e UEFA Ligës së Kampionëve do të luhet në Portugali

Gjenevë, 13 maj - UEFA njoftoi se finalja e Ligës së Kampionëve që planifikohej të luhet në Stadiumin Olimpik Atatürk do të luhet në Stadiumin Dragao në Portugali.

Në njoftimin e bërë nga UEFA, thuhet se tifozët që dëshirojnë të shikojnë ndeshjen mes klubeve angleze Manchester City dhe Chelsea, nuk do të mund të udhëtojnë në Turqi, për shkak të masave të qeverisë britanike që po zbaton kundër pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

UEFA ka konsideruar që ndeshja të zhvillohet në Angli, por për arsye se zyrtarët britanikë nuk kanë arritur të sigurojnë përjashtim nga karantina, ndeshja do të luhet në Stadiumin Dragao të qytetit Porto të Portugalisë.

Gjithashtu është vendosur që në finale të marrin pjesë në tribunat nga 6.000 tifozë nga të dyja ekipet.

Në njoftim, mes tjerash thuhet se autoritetet turke dy vitet e fundit janë duke punuar që të sigurojnë organizim të suksesshëm të finales së Ligës së Kampionëve.

"UEFA është shumë mirënjohës për frymën e vazhdueshme të partneritetit dhe bashkëpunimit, si dhe mirëkuptimin e treguar në këtë rast të veçantë. Urgjentisht do të kërkohen mundësitë e së ardhmes për Stambollin", theksuan nga UEFA.

Ndërsa, kreu i UEFA-s, Aleksander Cerin, ka theksuar Turqia në të kaluarën ka organizuar në mënyrë të suksesshme shumë evenimente. Shpresoj të jem në një të ardhme të afërm në Stamboll dhe Turqi për finalen e Ligës së Kampionëve dhe shumë aktivitete të tjera", ka vlerësuar Ceferin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)