24 Korrik 2021

Fillojnë lojërat Olimpike Dimërore në Vankuver

Vankuver, 13 shkurt - Në qytetin kanadez Vankuver filluan Lojërat e 21-ta Olimpike Dimërore. Ceremonia e hapjes me ndezjen e flakës olimpike iu kushtua rrëshqitësit gjeorgjian Nodar Kumaritashvili.

Ky u aksidentua dje për vdekje gjatë stërvitjes në pistën e shpejtësisë së lartë në Vistler. 21-vjeçari humbi kontrollin mbi slitën, doli nga pista dhe u përplas me një pjesë çeliku.

Në Vankuver do të startojnë rreth 2.700 atletë nga 82 vende, aq shumë sa asnjëherë më parë në historinë olimpike. Mbajtës i flamurit gjerman gjatë ceremonisë së hapjes ishte fituesi i trefishtë olimpik në disiplinën e rrëshqitjes me bob André Lange.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)