02 Shkurt 2023

Federata e pingpongut rifilloi me gara ekipore

Prishtinë, 23 qershor - Siç ka qenë e planifikuar, federata e pingpongut me 20 dhe 21 qershor rifilloj me garat ekipore të mbetura nga sezoni pranveror në të katër ligat.

Për fillimin e garave federata kishte përcaktuar 22 masa që duhet respektuar nga të gjitha klubet dhe gjyqtarët, e po ashtu edhe manualin e ministrisë së shëndetësisë si dhe manualin e ITTF-it

Garat u zhvilluan me sistem vajtje ardhje, ku në të gjitha vendet janë lejuar maksimum 9 persona, në këtë mënyrë për të ruajtur sigurinë e lojtarëve.

Ndeshja e superligës Elting Dardania vs Ahmet Hoxha, që u zhvillua të premten, ishte pikënisje e që përfundoi me rezultat 3:1 në të mirë të ekipit nga Prishtina.

Të shtunën në program ishin ndeshjet e ligës së juniorëve dhe ligës së femrave, nga 8 ndeshje të parapara u zhvilluan vetë 3, një te juniorët dhe 2 tek liga e femrave, ndërsa ndeshjet tjera u shtynë për një afat të pacaktuar.

Të dielën u zhvilluan shumica e ndeshjeve të Superligës dhe ligës së parë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)