24 Korrik 2021

Edhe ETA i refuzon Kosovës anëtarësimin

Curich, 25 shkurt - Federata Europiane e Tenisit (ETA) i ka mohuar Kosovës anëtarësimin. Federata e Tenisit të Kosovës ka reaguar ndaj vendimit të Bordit Menaxhues të Tenisit Europian për të mos e pranuar aplikimin për anëtarësim, të bërë më 14 janar 2010.

Presidenti i këtij të fundit, Zhak du Pre, në një letër dërguar presidentit të Tenisit të Kosovës, Shkëlzen Domi, ka njoftuar se në takimin e javës së kaluar në Cyrich është vendosur të mos mbështetet aplikimi i Kosovës.

Lajmi u bë i ditur nëpërmjet një komunikate të lëshuar nga Federata e Tenisit të Kosovës, e cila vendimin e fundit të Tenisit të Europës e ka cilësuar si të padrejtë.

 

European Tennis Association (ETA) është formuar në 1976 nga 17 federata europiane, si një “qeveri” rajonale në vartësinë e Federatës Ndërkombëtare të Tenisit (ITF). Aktualisht ajo ka 49 anëtarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)