24 Korrik 2021

Drogba lojtari më i mirë afrikan i vitit 2009

Bregu i Fildishtë , 13 mars - Sulmuesi i Chelseat, Didier Drogba, është emëruar futbollisti më i mirë në Afrikë për vitin 2009 dhe ky është titulli i dytë në karrierën e tij.

Drogba, i cili fitoi këtë shpërblim edhe në vitin 2006, këtë vit doli para bashkë-lojtarit të tij të Chelseat, mesfushorit të kombëtares së Ganës, Michael Essien, dhe para kamerunasit të Interit, Samuel Eto’o.

Sulmuesi i Bregut të Fildishtë e fitoi këtë shpërblim për ditëlindjen e 32-të të tij, por nuk ishte i pranishëm në ceremoni. Drogba e pason sulmuesin e Manchester Cityt, Emmanuel Adebayor, i cili vitin e kaluar e fitoi këtë çmim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)