22 Tetor 2021

Christopher David Doran dhe Alma Mehmeti fitues te turneut Dita e Boshnjakve

Prizren, 3 tetot - Sot në palestrën ‘Prizren Arena’ në Prizren u organizuar turneu i parë i seniorëve ‘Dita e Boshnjakve’ me  pjesëmarrjen e afër 100 pingpongistëve, duke i respektuar masat anticovid.

Turneu u organizua me sistem të mbyllur, me vetëm 64 meshkuj dhe 32 femra, e të cilat  garat i zhvilluan me eliminime, kishte shumë ndeshje interesante, drama e madje edhe befasitë nuk munguan.

Në kategorinë e femrave  për befasi u përkujdes Leoresa Imeri e cila në të tetën e finales mposhti të parën e ranglistës Linda Zeqiri me rezultat 3:1.

Në gjysmë finale Shega Hashani ishte më e mirë se Leoresa, duke triumfuar me 3:1, me rezultat të njëjtë edhe Alma Mehmeti fitoj ndaj Bjondina Hasanit në gjysmëfinalen tjetër.

Në finale u takuan dy shpresat e pingpongut të Kosovës, e Alma ishte më e përqendruar dhe fitoi me 3:1, e kështu u bë kampionia e parë e turneut Dita e Boshnjakëve.

Në kategorinë e meshkujve kishte konkurrencë më të madhe edhe pse munguan disa nga top 12 e ranglistës, por nuk munguan ndeshjet e forta, e befasitë. Si befasi konsiderohet fitorja e  Argjend Feratit ndaj Ercan Karabacak, Aulon Bivolakut ndaj Eroll Boshnjakut dhe Altin Ademit ndaj Feim Ramës.

Në gjysmëfinalen e parë edhe kësaj radhe u takuan Kreshnik Mahmuti dhe Christopher David Doran, Kreshniku bëri rezistencë të denjë, por në fund triumfoi anglezi me 3:1. Në gjysmëfinalen tjetër Fatih Karabaxhaku tirumfoi me 3:0 ndaj Blendi Hajdarit.

Në finale Fatihu tregoj lojë të mire, por jo të mjaftueshme për të fituar ndaj Christoferit, i cili me këtë fitore arriti në titullin e 4-të radhazi në garat individuale.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2021

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me shoqaten e Familjeve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit për zgjidhjen e statusit të veprimtarëve invalidëve të plagosur para luftës çlirimtare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon edicionin e 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën “Ndikimi i dialogut me Serbinë në politikën e jashtme të Kosovës”. (Hotel Emerald, ora 10:30)

-  Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjës organizon ceremoninë e betimit të rekrutëve të rijnë. (Kazerma e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit miraton listën e ngushtë të kandidatëve për Drejtor të Agjencisë Kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Nën patronatin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani- Sadriu, organizohet premiera e filmit "Zgjoi". (Cineplexx -Albi Mall, ora 18:00)

- Mbahet edicioni i trtë i festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 18:30)