24 Shtator 2021

Bayern Munich kurorëzohet kampion i Super Kupës së Gjermanisë

Munich, 1 tetor - Bayern Munich u kurorëzua kampion i Super Kupës së Gjermanisë pas fitores 3-2 kundër rivalëve Borussia Dortmund.

Bayern bëri goditjen e parë në minutën e 18-të në Allianz Arena në Mynih kur mesfushori francez Corentin Tolisso shënoi golin e parë në një kundër-sulm.

Ata dyfishuan epërsinë në minutën e 32-të, kur sulmuesi gjerman Thomas Müller shënoi me kokë për bavarezët.

Julian Brandt nga Borussia Dortmund ngushtoi diferencën në minutën e 39-të, kur mesfushori gjerman mposhti portierin Manuel Neuer me një goditje të fuqishme.

Pjesa e parë u mbyll me epërsi të Bayern me rezultat 2-1.

Borussia Dortmund barazoi rezultatin në minutën e 55-të kur ylli norvegjez Erling Haaland pranoi një pasim të mirë për të përfunduar i vetëm përballë portierit Neuer.

Mirëpo në minutën e 82-të, Bayern shënoi golin e fitores.

Portieri i Dortmundit, Marwin Hitz, devijoi një goditje nga mesfushori gjerman Joshua Kimmich, por topi u kthye te Kimmich i cili goditi rrjetin.

Me këtë, Bayern fitoi 5 trofetë për sezonin 2019-20 duke përfshirë Bundesliga-n gjermane, Kupën e Gjermanisë, Super Kupën e Gjermanisë, UEFA Ligën e Kampionëve dhe Super Kupën e UEFA-s.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)