24 Korrik 2021

Barsa dhe Messi të nominuar për “Oskarin” sportiv

Barcelonë, 12 shkurt - Sezoni i shkëlqyer i Barcelonës në vitin 2009, ka renditur këtë skuadër midis kandidatëve për kategorinë prestigjioze “Lauratët”, në kategorinë “Ekipi më i mirë i vitit”.


Ky çmim ndahet që nga viti 2000. Barcelona për të fituar këtë çmim do të duhet të fitoj konkurrencën e ekipit të Formula 1, “Brown GP”, ekipin kombëtar të femrave të Gjermanisë në futboll (pesë herë rresht kampion i Evropës), ekipin e basketbollit në NBA, LA Lakers, Nju Jork Yankiys në bejsboll dhe ekipin kombëtar të Afrikës së Jugut në ragbi.
 
Edhe futbollisti i Barcelonës, Lionel Messi i cili gjatë vitit që lamë pas u shpall si futbollisti më i mirë në botë, është ndër të nominuarit në kategorinë “sportist i vitit”. 


Në garë për këtë çmim do jenë edhe Kenenisa Bekele (atletikë) Husain Bolt (atletikë), Albert Kontador (çiklizëm), Roxher Federer (tenis) dhe Valentino Rossi (Moto GP). Ceremonia e dhënies së çmimeve do të mbahet me 10 mars në Abu Dabi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Korrik 2021

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të publikohet një vlerësim ex-ante i zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021, që do të shërbej si dokument avokues për t’a avancuar procesin zgjedhor të 17 tetorit.  (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Kandidati për kryetar të komunës së Pejës, Rrustem Berisha, mban konferencë për medie. (Në qendër të qytetit në Pejë, para Selisë së AAK-së, ora 12:00)

- Në kuadër të aktiviteteve “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” hapet panairi veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës po ashtu komunat: Ulqin , Shkodër , Bajram Curri etj. (Qendra e qytetit te Deçanit, ora 16:00)