09 Dhjetor 2021

Barcelona nënshkruan me Martin Braithwaite

Barcelonë, 20 shkurt - Klubi i futbollit spanjoll Barcelona të enjten mori në radhët e saj sulmuesin danez Martin Braithwaite pas marrjes të një leje të veçantë për të zëvendësuar sulmuesin e tyre të dëmtuar francez Ousmane Dembele.

"FC Barcelona ka paguar klauzolën e blerjes së lojtarit Martin Braithwaite dhe për këtë arsye ai nuk është më i lidhur me kontratë me klubin Deportivo Leganés. Kostoja e klauzolës është 18 milion euro (19.4 milion dollarë)", bëri të ditur klubi faqen e tij të internetit.

"Lojtari do të nënshkruajë një kontratë me Klubin për pjesën tjetër të sezonit dhe katër sezone të tjera deri më 30 qershor 2024 me klauzolën e blerjes të vendosur në 300 milion euro", thuhet në deklaratë.

Braithwaite më parë ka luajtur për klubin danez Esbjerg, klubet franceze Toulouse dhe Bordeaux, dhe klubin anglez Middlesbrough. Sezonin e kaluar, ai kaloi te klubi spanjoll Leganes.

Edhe pse merkatoja e transfereve dimrore ishte mbyllur për klubet spanjolle më 31 janar, Barcelona mori një leje të veçant nga La Liga Spanjolle për nënshkrimin urgjent të kontratës për të tejkaluar problemet e dëmtimit serioz që pësoi sulmuesi i tyre.

La Liga lejon klubet në situata të jashtëzakonshme të bëjnë nënshkrime nëse një lojtar mbetet jashtë për shkak të dëmtimeve për të paktën pesë muaj.

Javën e kaluar, Barcelona njoftoi se Dembele do të jetë jashtë për afro gjashtë muaj për operacionin e kofshës.

Braithwaite do të jetë lojtari i pestë i përfaqësueses daneze që do të luajë për Barcelonën.

Para tij për Barcelonën kanë luajtur Allan Simonsen, Michael Laudrup, Thomas Christianen dhe Ronnie Ekelund.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)