24 Shtator 2021

Alvaro Morata kthehet në Juventus

Torino, 23 shtator - Sulmuesi spanjoll Alvaro Morata është kthyer në Juventus të Italisë si huazim, njoftoi klubi italian.

"Ai do të jetë pjesë e ekipit të këtij viti me mundësinë për vazhdimin e huazimit për një vit tjetër, plus mundësinë e blerjes", njoftoi Juventusi në faqen e tij të internetit.

"Klubi i futbollit Juventus njofton për finalizimin e një marrëveshjeje me Atletico Madridin për blerjen e përkohshme deri në fund të sezonit 2020/2021 të të drejtave të regjistrimit të lojtarit Alvaro Morata në vlerën prej 10 milionë euro që do të paguhen gjatë vitit financiar aktual", thuhet në deklaratë.

Pala e Torinos ka mundësinë të blejë sulmuesin spanjoll në fund të sezonit 2020/21 për 45 milionë euro (52 milionë dollarë).

Gjithashtu, pala italiane ka të drejtë të vazhdojë huazimin e përkohshëm deri në fund të sezonit 2021-22 për një shumë prej 10 milionë euro (11 milionë dollarë).

Morata më parë ka luajtur për klubet spanjolle Real Madrid dhe Atletico Madrid dhe për klubin anglez Chelsea.

Sulmuesi 27-vjeçar ndihmoi Real Madridin të fitojë dy tituj të Ligës së Kampionëve të UEFA-s dhe dy trofe të Kupës Botërore të Klubeve të FIFA-s.

Kur ishte pjesë e Juventusit nga viti 2014 deri në 2016 ai shënoi 27 gola dhe 18 asiste në 93 ndeshje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2021 - Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit 2021-2025, i ftuar Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)    

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione rishqyrton planin e punës për sesionin vjeshtor 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj viziton KF “Liria”  dhe me pas KF “Prizreni” . (Stadiumi i Prizrenit, ora 10:30)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të mbaj sot konferencë për media. (Te Deponia Ilegale e mbeturinave, afër Tauk Bahçes, ora 14:00 - mediat i presim në udhëkryqin e Tauk Bahçes, te rruga e Bledit, nga ora 13:40)

- Kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot mban takim elektorale me strukturat e rinisë së degës së Nismës në Malishevë. (Stadiumi “Liman Gegaj” në Malishevë, ora 14:00)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj bashkë me Kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi viziton Bashkësinë Islame në Prizren. (Prizren, ora 14:15)

 - Kandidatit të PDK-së për komunën e Prizrenit, Shaqir Totaj shpalos programit për arsim. (Qendra Europa, në Plato, ora 16:00)

- Mbahet dita e dytë e Kongresit të Parë Klinik i Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)