16 Maj 2022

Trendafilova nis komunikimin për zhvillimet e fundit në Dhomat e Specializuara

Prishtinë, 7 shtator - Kryetarja  e  Dhomave  të  Specializuara  të  Kosovës  (DHSK)  Ekaterina  Trendafilova  dhe  Administratorja  dr. Fidelma  Donlon  iu  drejtuan  sot  shoqërisë  civile  dhe  gazetarëve,  iu  përgjigjën  pyetjeve,  u  informuan  për çështjet e ngritura si shqetësime nga pjesëmarrësit si dhe shpjeguan mandatin dhe veprimtaritë e institucionit gjyqësor që ato përfaqësojnë.

Komunikimi dhe ndërgjegjësimi kanë qenë përparësi kyçe e DHSK-së  që  nga  fillimi  i  punës  së  saj  dhe  pas  fillimit  të  procedurave,  Presidentja  dhe  Administratorja  kanë intensifikuar angazhimin e tyre në komunikim dhe ndërgjegjësim.  
 
 “Si shërbyes publik, puna e të cilëve do të ndikojë dhe do të jetë me interes për njerëzit në Kosovë dhe gjetkë, ne jemi të përkushtuar që të komunikojmë mbi mandatin e gjykatës dhe të punojmë në një mënyrë sa më transparente për publikun,” tha gjykatëse Trendafilova.
 
Në  përgjigje  të  pyetjeve  mbi  pavarësinë  dhe  përkushtimin  e  gjykatës,  Kryetarja  Trendafilova  theksoi deklaratën solemne të cilën ajo dhe të gjithë gjykatësit e kanë marrë përsipër për të ushtruar funksionet e tyre në mënyrë të pavarur dhe të paanshme. "Pavarësia e gjykatësve është parim themelor i profesionit të gjyqësorit," tha ajo.  
 
Duke pasur parasysh situatën aktuale me COVID-19 dhe nevojën për të respektuar të gjitha masat e shëndetit publik,  veprimtaria  interaktive  u  mbajt  me  qytetarë,  shoqërinë  civile  dhe  gazetarë  të  cilët  morën  pjesë personalisht dhe online.
 
Administratorja, Fidelma Donlon, shpjegoi se DHSK-ja siguron menaxhimin e shëndoshë financiar  të burimeve që i janë besuar duke ruajtur pavarësinë e plotë në kryerjen e procedurave gjyqësore.

Administratorja foli gjithashtu për rëndësinë e mbrojtjes së dëshmitarëve, pjesëmarrjen e viktimave dhe se si Zyra Administrative siguron menaxhimin e objektit të paraburgimit në përputhje me të gjitha standardet ndërkombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 maj 2022

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, në bashkëpunim me Friedrich Ebert Stiftung, hapin nesër në Pejë edicionin e 8-të të Shkollës Diplomatike Verore. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 9:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, viziton familjen e veprimtarit Ukshin Hoti. (Krushë e Vogël, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, e cila do të udhëhiqet nga Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00‪)

- Konstituohet  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- ECIKS organizon ngjarjen përmbyllëse të programit Access - “Qasja në Treg dhe Shërbimet e Digjitalizimit për Bizneset Kosovare”, program ky i cili përgjatë katër viteve pati për qëllim të lehtësojë zhvillimin dhe transformimin digjital në sektorin privat dhe publik në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, Goethe Zentrum hap dyert për të gjithë të interesuarit për tu njoftuar me ofertart e tyre. (Goethe Zentrum në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me ekspertin e angazhuar nga UN Women lidhur me përfundimin e draftligjit për mbrojtje nga dhuna në familje dhe dhuna në baza gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- OJQ Aktiv ka kënaqësinë t'ju ftojë në promovimin e ueb faqes “Miqësia Serbo-Shqiptare”. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitrovicë, Mbreti Petri I, 183a, ora 11:00)

- Me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare Mr. Ukshin Hoti, do të bëhet një vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit. (Fshati Krushë e Madhe, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare e edicionit te dytë të panairit Max fest. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrtion raportin me rekomandime për Projektligjin për turizmin dhe raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Brestoc, Hoçë e Vogël. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Brestoc dhe Hoçë e Vogël, ora 17:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane në Kosovë, shfaqet filmi "Sami, Joe und ich" nga Karin Heberlein si dhe mbahet diskutim me temë "Diaspora në Kinema: Promovimi i imazhit të Kosovës në vende gjermano folese. (Kinema Armata, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatra: Nagac dhe Celinë. (Objektet e shkollave fillore të fshatit Nagac dhe Celinë, ora 18:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Babai dhe Babai”. (Muzeu Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë, ora 20:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi organizon takime publike me qytetarë për kërkesat e tyre dhe ecurinë e projekteve në këto fshatit Krushë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës “Muhamet Malsori”, ora 20:00)