03 Shkurt 2023

Sparsk lavdëroi Kastratin për menaxhimin e mirë të situatës

Mitrovicë, 21 qersho - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ka pritur të martën në takim ambasadorin  e Britanisë së Madhe në Kosovë, Andy Sparks, me të cilin ka biseduar për aktualitetin politik dhe për gjendjen e sigurisë në Mitrovicë.

Ambasadori Sparks fillimisht e ka përgëzuar kryetarin Kastrati për menaxhimin e mirë të situatës së krijuar të dielën (30 maj) në Mitrovicë. 

Në anën tjetër, kryetari Kastrati edhe një herë ka lavdëruar Policinë e Kosovës për profesionalizimin e treguar atë ditë, kur gjendja ka mundur të dal jashtë kontrollit pas provokimit të protestuesve shqiptarë nga ana e serbëve të mbledhur në veri të urës së Ibrit.

Gjithashtu ai ka thënë se punë të mirë ka bërë edhe EULEX-i dhe KFOR-i, por edhe vetë drejtuesit e protestës së organizuar kundër zgjedhjeve ilegale në veri të organizuar nga Shoqata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së që i kanë mbajtur protestuesit nën kontroll.

Në këtë takim është biseduar edhe për angazhimet që kanë të bëjnë me krijimin e mundësive për qasjen e qytetarëve në pronat e veta, si në veri ashtu edhe në jug të qytetit.

U përmend problemi shumë i madh i qytetarëve shqiptarë që kanë pronat e uzurpuara në veri dhe i atyre serbë që kanë pronat e uzurpuara në jug dhe që duhet të paguajnë qira për banesat apo shtëpitë ku jetojnë.

Kryetari Kastrati dhe ambasadori Sparks janë dakorduar që të angazhohen konkretisht që të ndihmojnë në këtë drejtim, duke e pasur parasysh se kjo ndikon edhe në uljen e tensioneve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)