25 Tetor 2021

SHBA-të premtojnë mbështetje për sundimin e ligjit në vend

Prishtinë, 6 prill - Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi priti sot në një takim pune ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Christopher Dell.

Në këtë takim, ministri i Punëve të Brendshme z. Bajram Rexhepi e njoftoi ambasadorin Dell me prioritetet e Ministrisë së Punëve të Brendshme, me fokus të veçantë në luftimin e krimit dhe korrupsionit, vazhdimin e reformave në Policinë e Kosovës, përmirësimin e mëtejshëm të sigurisë publike, menaxhimin e integruar të kufirit etj.

Ambasadori i SHBA-ve në Prishtinë, Christopher Dell, pasi e përgëzoi ministrin Rexhepi për emërimin e tij si Ministër i Punëve të Brendshme, shprehu besimin se do të vazhdojë bashkëpunimin me Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe agjencionet vartëse të saj.

Ambasadori Christopher Dell duke e përshëndetur progresin e deritashëm, i vlerësoi prioritetet e ministrit Rexhepi duke premtuar vazhdimin e mbështetjes së Qeverisë amerikane me qëllim të adresimit të sfidave në sektorin e sundimit të ligjit dhe vazhdimit të reformave.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2021

- Komisioni i Pavarur i Mediave në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë të UP-së, me rastin fillimit të javës globale për edukimin mbi median dhe informacionin, organizojnë tryezë diskutimi me temën: “Edukimi Medial - Përmbajtjet e papërshtatshme për fëmijë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Së bashku në mbrojtje të viktimave të krimit”. (Hotelin Emerald, ora 10:00)

- GLPS mban tryezë diskutimit me temë “Meritokracia në shërbimin e jashtëm të Kosovës: një sërë rekomandimesh që duhet marrë parasysh”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Punëtorët e Lotarisë së  Kosovës mbajnë protestë në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me Festivalin e 12 -të i Filmit të Shkurtër Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata, ora 12:45)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës  do të mbajnë tubim për të diskutuar masat e reja. (Golden Imperial, ora 19:00)