23 Tetor 2021

Rexhepi premton reforma në Policinë e Kosovës

Prishtinë, 1 prill - Bajram Rexhepi, menjëherë pas emërimit në postin e ministrit të Punëve të Brendshme të Kosovës, shprehu nevojën për reforma të thella në Polici.

Rexhepi është shprehur se në Policinë e Kosovës ka nevojë për kuadro të rinj dhe të shkolluar. “Reforma sigurisht që do të ketë, pasi një gjë e tillë është e nevojshme. Sa i përket shkarkimit të drejtorit të policisë, ajo është përgjegjësi e kryeministrit”, është shprehur ministri Rexhepi.

Megjithëse ka deklaruar që është shumë herët të flitet konkretisht për ndryshime brenda Policisë, ministri i ri ka theksuar se do t’u kushtojë rëndësi të madhe kuadrove të shkolluar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)