09 Dhjetor 2022

Rexhepi: Në Kosovë veprojnë deri në 400 policë të Serbisë

Prishtinë, 18 korrik - Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi ka konfirmuar edhe dështimin e shtetit në veri të Kosovës.

“Asnjëherë nuk e kam mohuar se në veri ka prani të strukturave ilegale prej 300 deri në 400, varësisht nga situata”, ka thënë Rexhepi dje në një konferencë shtypi.

Ai ka konfirmuar raportimet e medieve serbe se në Kosovë veprojnë numër kaq i madh i Policëve të Serbisë, largimin nga Kosova të të cilëve sipas medieve të atjeshme e kanë kërkuar Gjermania dhe SHBA.

Duke u thirrur në burime jozyrtare, thuhet se policia serbe në veri të Kosovës ka të punësuar rreth 300-400 punëtorë, si dhe prej 1 000-2 000 shërbyes informativë.

“Blic” transmeton se zyrtari i lartë amerikan, Philip Gordon, ka shfrytëzuar rastin që gjatë vizitës në Beograd të kërkojë që forcat serbe të sigurisë të tërhiqen nga veriu i Kosovës.

Ministri Bajram Rexhepi ka thënë se strukturat e MUP-it janë ilegale dhe se do të arrestohen kurdo që të ketë mundësi ose do të depërtohen nga Kosova.

“Realiteti është i tillë, ekzistojnë, por sa është numri i tyre nuk është i saktë... Unë nuk e kontestoj, por mund të jetë numër më i madh. Ata, kryesorët që veprojnë janë sjellë nganjëherë nga 200 deri në 400 pjesëtarë të MUP-it qoftë kosovarë që janë në strukturë të MUP-it apo që janë të ardhur nga Serbia”, ka thënë ai. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2022 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, presidentja Vjosa Osmani-Sadriu dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, marrin pjesë në dëgjimin publik për Projektligjin për Liritë Fetare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Raportit për Projektligjin Agjencinë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës, Projektligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për parandalimin dhe kontrollin e integruar të ndotjes, me raport amendamente të Komisionit funksional për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon konferencë për media, ku do të publikohet raporti me titull “Qeverisja me duar të pastërta”, raport ky mbi deputetët, ministrat dhe kryetarët e komunave, të cilët kanë probleme me ligjin. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Gjykata Kushtetuese organizon “Ditën e Gjykatës së Hapur” në shënim e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Gjykata Kushtetuese, ora 10:00)

- Për të shënuar 9 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit, Koalicioni i Organizatave të Shoqërisë Civile dhe Mediave, do të mbajnë një konferencë me temën “Fuqizimi i Kapaciteteve të Shoqërisë Civile për luftimin e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu bashkëbisedon me studentët e Kolegjit AAB për temën mbi dhunën në bazë gjinore. (Kolegji AAB, ora 10:30)

- Rreth 60 punëtor teknik dhe ata te sigurimit fizik qe punojnë në Qendrat e Mjekësisë Familjare disa shkolla te Prishtinës  do te protestojnë me kërkesën për rritje të pagave. (Para komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon Kuvendin Zgjedhor të Këshillit të Nxënësve të Kosovës në nivel vendi. (Amfiteatri i Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon aktivitet me studentët e Klinikës Ligjore të IKD– së, ku do të bëhet prezantimi i shpalljes së simuluar të një aktgjykimi të një rasti të korrupsionit. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 13:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në një tryezë me gratë në Komunën e Mitrovicës. (Restaurantin "Va Piano", ora 15:00)

- Me rastin e 5 vjetorit të ndarjes nga jeta të artistit, Blerim Peci, Komuna e Mitrovicës, në bashkëpunim me artistë, familjarë e miq të ish të ndjerit organizojnë takimin përkujtimor për të ndarë së bashku kujtime të bukura e të pashlyeshme për të. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 17:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu merr pjesë në shfaqjen e filmit "Zgjoi". (Kino Armata, ora 17:00)