02 Shkurt 2023

Ranillugu do të fillojë shërbimin për regjistrimin civil

Prishtinë, 3 qershor - Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi e vizitoi sot Komunën e re të Ranillugut. Ai u prit nga kryetari i Komunës së Ranillugut, Gradimir Mikiç dhe nga përfaqësues tjerë të kësaj Komune.

Temë e takimit të sotëm ishin çështjet e regjistrimit civil, shërbimi i zjarrfikësve, si dhe trajnimet e ndryshme të stafit. Ministri Rexhepi e siguroi kryetarin e Komunës së Ranillugut, Gradimir Mikiç, se do ta ketë mbështjetjen e plotë të Ministrisë së Punëve të Brendshme, në mënyrë që kjo Komunë të mund t’u ofrojë shërbime sa më të mira qytetarëve të saj.

Po ashtu ministri Rexhepi e njoftoi kryetarin e Komunës së Ranillugut se Ministria e Punëve të Brendshme është duke punuar intensivisht në stacionin e ri policor në këtë komunë.

Gjatë kësaj vizite, ministri Rexhepi i dërgoi edhe librat e regjistrimit civil, pasi që edhe në këtë Komunë do të fillojë shërbimi për regjistrimin civil dhe të gjitha shërbimet tjera të ndërlidhura me dokumentet dhe regjistrimin e qytetarëve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)