30 Janar 2023

Prokuroria nxjerr doracakun për një prokurori më efektive

Prishtinë, 20 maj - Nesër Prokuroria e Shtetit e Republikës së Kosovës nxjerr Doracakun e Prokurorive – Procedurat Administrative dhe Kodi i Mirësjelljes për stafin e prokurorive. Botimi i doracakut dhe kodit të etikës është mbështetur nga populli Amerikan përmes USAID-it. 

Qeveria Amerikanë  ka ndihmuar Shërbimin Prokurorial të  Kosovës në përmirësimin e efikasitetit të  shërbimeve prokuroriale si dhe në  themelimin e sistemeve të nevojshme për punë më efektive. Procesi i vazhdueshëm e riemërimit, unifikimi i procedurave administrative si dhe themelimi i një kodi profesional të mirësjelljes janë që të gjithë hapa të rëndësisë kritike për të mundësuar administrim më efektiv të drejtësisë.

Publikimi i doracakut do bëhet në Hotel Victory në Prishtinë, ditën e premte, më 21 maj 2010, në ora 10:00. Folës do të jenë krerët e Prokurorisë së Shtetit të Kosovës, përfaqësues nga qeveria e SH.B.A-së si dhe nga Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)