09 Dhjetor 2021

Policia zvicerane: Nuk njohim “mafi shqiptare”

Bern, 10 shkurt - Ditëve të fundit, kur në Bruksel po debatohet me të madhe për heqjen e vizave edhe për qytetarët e Shqipërisë dhe Kosovës, në disa media të vendeve europiane shkruhet për aktivitete të "mafies shqiptare”, shkrime këto të cilat nuk mungojnë as në disa gazeta zvicerane.

 

Gjurmëve të këtyre titujve dhe informacione gjoja për veprimin e “mafies shqiptare” në Gjenevë apo më gjerë në Zvicër, ne biseduam me autoritetet zvicerane, në veçanti me policinë e Kantonit të Gjenevës dhe me ato Federale në Bernë (FEDPOL).

Sipas z. Jean–Philippe Brandt, zëdhënës i Policisë së Kantonit të Gjenevës, "nuk ekziston mafia shqiptare në Gjenevë dhe fatkeqësisht disa media termin e mafie shqiptare e përdorin për rritjen e shitjeve, se sa për të pasqyruar realitetin”. Dhe, sipas tij, “mbi të gjitha, termi ‘mafie shqiptare’ në Gjenevë, nuk ka dalë nga goja e policisë”. Brandt shton se “ne jemi ata që e kontrollojmë situatën dhe e ndjekim krimin e organizuar në vendin tonë”.

Në fakt, për z. Brandt “në mesin e shumë trafikantëve nga Afrika, Serbia apo Rusia, një numër i konsiderueshëm janë edhe nga radhët e shqiptarëve prej Shqipërisë apo Kosovës. Këta janë kryesisht të rinj të moshës 18 deri 25 vjeç të ardhur kohët e fundit nga rajoni për të punuar dhe rastësisht ata mund të kenë rënë në rrjetet e ndryshme të trafikantëve dhe kriminalitetit. Por këto grupe të rinjsh, më shumë mund të konsiderohen banda kriminale që përpiqen të përfitojnë ilegalisht”.

Një qëndrim të ngjashëm ka mbajtur dje në prononcimin për gazetën “Shqip” edhe kryetari i Gjenevës, Mery Pagani, sipas të cilit “fatkeqësisht ata që thonë apo shkruajnë se ekziston “mafia shqiptare” në Gjenevë apo Zvicër, ose nuk e njohin mirë realitetin, ose kanë për qëllim të njollosin këtë komunitet dhe në fakt njollosin Gjenevën dhe Zvicrën me të pavërteta...”

Nëse vepron apo jo “mafia shqiptare” në Zvicër dëshmon edhe znj. Eva Zwahlen, shefe për komunikimin me mediat pranë Zyrës Federale të Policisë (OFP) në Bernë. Ajo, sikur edhe kolegët e saj në Gjenevë, pohon se "në Zvicër ka grupe të vogla kriminale nga radhët e shqiptarëve, qofshin ata nga Shqipëria apo Kosova”.

Fjalët e znj. Eva Zwahlen i dëshmon edhe raporti i fundit i Zyrës Federale të Policisë (FEDPOL), në të cilin jo vetëm që nuk përmendet fjala “mafia shqiptare”, por për dallim nga vitet e mëparshme, shumë pak, për të mos thënë fare, bën fjalë për kriminalitetin e shqiptarëve në këtë vend. Në këtë raport prej gati 80 faqesh, ku bëhet fjalë për situatën e sigurisë dhe krimin e organizuar në Zvicër, shqiptarët, qofshin ata të Shqipërisë apo të Kosovës, përmenden vetëm 2-3 herë, për trafik droge me sasi të vogla në disa rajone të Zvicrës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)