18 Tetor 2021

Nderohen me ndezje të qirinjve viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci

Prishtinë, 25 korrik - Në nderim të bashkatdhetarëve që humbën jetën në aksidentin tragjik në mëngjesin e sotshëm në Kroaci, sonte u ndezën qirinj në shkallët e Teatrit Kombëtar në Prishtinë, organizuar nga Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilia Redžepi së bashku me anëtarë të tjerë të kabinetit qeveritar, ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, i ngarkuari me punë i Ambasadës së Kroacisë në Kosovë, Nedjeljko Špilek, përfaqësues të institucioneve, deputetë dhe qytetarë, ndezën nga një qiri për jetët e humbura në fatkeqësinë e sotme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)