28 Nëntor 2021

Mustafa: Kontaktet komunë-polici të jenë të domosdoshme

Prishtinë, 26 prill - Bashkëveprimi i aktiviteteve ndërinstitucionale në mes të Komunës së Prishtinës dhe Policisë së Kosovës në vendosjen e rendit dhe rregullit publik në qytetet në fushat siç janë rregullimi i trafikut, lirimi e hapësirave publike si dhe asistenca e mëtejmë e policisë për inspektorët e komunës, kanë qenë disa nga temat që janë shqyrtuar në takimin që kryetari i Prishtinës prof.dr. Isa Mustafa ka pasur më drejtorin e drejtorisë rajonale të PK-së, Emin Beqiri.

Kryetari Mustafa gjatë takimit tha se komuna ka pasur një bashkëpunim të mirë më Policinë e Kosovës dhe një bashkëpunim të tillë jemi shumë të interesuar që ta vazhdojmë edhe me tutje.

“Kontaktet komunë-polici duhet të jenë kontakte të domosdoshme. Ne këtu kemi interesa të përbashkëta dhe jemi të interesuar që të gjitha punët që kanë të bëjnë më qytetin t’i kryejmë bashkërisht”, tha kryetari Mustafa.

Kryetari Mustafa tha është i kënaqur me reagimin e policisë së Kosovës gjatë punëve të komunës në rrënimin e objekteve pa leje në qytet.

“Këto çështje, janë çështje që po i shqetësojnë qytetarët. Rrënimi i objekteve pa leje është një çështje mjaft e rëndësishme të cilën kemi arritur që ta rregullojmë dhe në këtë drejtim një meritë e madhe i shkon edhe Policisë së Kosovës”, tha kryetari Mustafa.

Në takimin në mes të kryetarit Mustafa dhe zyrtarëve të Policisë së Kosovës, ku të pranishëm ishin edhe drejtori i Shërbimeve Publike, z. Agim Gashi dhe ai i drejtorisë së Inspeksionit, z. Qazim Qunaku, është diskutuar edhe çështja e transportit të kamionëve në rrugët e qytetit, sidomos çështja e kamionëve që dalin nga vend-punishtet në qytet pa i pastruar gomat e tyre. Gjithashtu është diskutuar edhe për masat që do të ndërmerren ndaj shofereve kamionëve të betonit, të cilët gjatë qarkullimit nëpër qytet nga stermbushja me beton shkaktojnë probleme në rrugët e qytetit.

Në takim u dakordua që të merren masa me të ashpra ndaj shoferëve që automjetet e tyre i parkojnë në trotuar dhe në vendet ku është e ndaluar parkingu.

Drejtori i drejtorisë rajonale të Policisë së Kosovës, z. Emin Beqiri garantoj kryetarin Mustafa se për cdo iniciative që ndërmerr komuna, policia e Kosovës do të jetë mbështetëse e komunës.

Sa i përket qarkullimit të kamionëve të stërngarkuar me beton nëpër rrugët e qytetit, z, Beqiri tha se kjo është çështje e policisë dhe se policia do të bëjë çdo gjë që është e mundur, brenda kapaciteteve të veta që ta rregulloj këtë çështje.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)