28 Nëntor 2021

Mitrovicë, situata në dy javët e fundit ka qenë kryesisht e qetë

Mitrovicë, 26 prill - Përfaqësuesit e strukturave politike dhe të sigurisë në Mitrovicë, vlerësuan të hënën në takimin e Komitetit të Sigurisë, se situata në dy javët e fundit ka qenë kryesisht e qetë, përkundër disa incidenteve që kanë ndodhur gjatë këtyre ditëve.

Kryetari i komunës, Avni Kastrati, tha se gjendja e sigurisë gjatë kësaj kohe ka qenë e qetë, ndërsa incidentet që kanë ndodhur nuk kanë ndikuar në situatën e përgjithshme. Në këtë kontekst, ai përmendi protestën e banorëve të Zhabarit dhe bllokimin e rrugës me 24 prill pas ndërprerjes kolektive të energjisë elektrike si dhe shkatërrimin e dy antenave të IPKO-së në Rudar, përkatësisht në Koshtovë të Leposaviqit.

Ai theksoi se në takime që ka pasur me zyrtarë të KEK-ut janë marrë vesh që tash e tutje të mos ketë ndërprerje kolektive të energjisë elektrike dhe tani kjo marrëveshje vetëm ka filluar të jetësohet. Në anën tjetër, ai dënoi shkatërrimin e antantave të IPKO-së në veri dhe kërkoi nga autoritetet që të marrin masa për të identifikuar kryesit e këtyre veprimeve kriminale.

Në lidhje me situatën e sigurisë, drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Behxhet Bala, përmendi edhe një incident që ka ndodhur në Lagjen e Doktorëve, ku është gjuajtur me gurë në drejtim të një familjeje shqiptare. Në këtë drejtim, ai vlerësoi maturinë e popullatës shqiptare në vëri të qytetit dhe kërkoi masa më të mëdha të sigurisë.

Për situatë të qetë në këtë takim kanë folur edhe përfaqësues të Policisë së Kosovës dhe përfaqësues të KFOR-it, të cilët kanë theksuar  gatishmërinë e tyre për një ambient të qetë dhe të sigurt për të gjithë.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)