05 Dhjetor 2022

Mitrovicë, shtohen masat e sigurisë në veri

Prishtinë, 4 korrik - Zyrtarë të Policisë së Kosovës kanë bërë të ditur se Policia e Kosovës, ajo e EULEX-it dhe KFOR-i kanë shtuar masat e sigurisë në veri të Mitrovicës pas zhvillimeve të djeshme, të cilat kanë rezultuar me një person të vdekur dhe disa të tjerë të lënduar.

Baki Kelani nga Zyra për Marrëdhënie me Publikun, ka bërë të ditur të shtunën se Policia e Kosovës ka krijuar një grup pune, i cili do të asistojë njësitet hetimore për të mësuar shkaqet të cilat kanë çuar deri tek incidenti.

Sipas tij, Policia e Kosovës, ajo e EULEX-it dhe KFOR-i kanë shtuar masat e sigurisë në atë pjesë, në mënyrë që t\'u ofrohet siguri më e plotë qytetarëve.

Ai, po ashtu, ka bërë të ditur se tani më ka filluar edhe pyetja e personave, të cilët mund të ofrojnë informacione për hetimin e rastit.

Ndërkaq Ministri i Brendshëm i Kosovës, Bajram Rexhepi, i ka cilësuar incidentet e fundit në veri të Mitrovicës si të motivuara politikisht dhe ka përjashtuar njoftimet se autoritetet e Kosovës po i provokojnë serbët lokalë ose vetë Serbinë.

Ministri Rexhepi ka kërkuar nga qytetarët serbë të Kosovës që të kuptojnë se veriu i saj është pjesë e territorit kosovar dhe se institucionet e vendit janë të vendosura që të shtrijnë autoritetin e tyre edhe në veri të Kosovës.

Ai tha se, sipas informatave paraprake, incidenti i të premtes në Lagjen e Boshnjakëve, kur u vra një dhe u plagosën dhjetë persona të tjerë, nga shpërthimi i një granate dore, mund të jetë shkaktuar nga pakujdesia e ndonjë protestuesi të armatosur ose është shkaktuar qëllimisht.

Incidenti ndodhi në kohën kur autoritetet e Kosovës provuan të hapin një zyrë për regjistrim civil në Lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, që shkaktoi një valë protestash të serbëve lokalë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)