09 Dhjetor 2021

Mitrovicë, Përkundër provokimeve serbe situata e sigurisë e qetë

Mitrovicë, 26 maj - Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ka pritur të mërkurën në takim konsullin kanadez në Kroaci, David Fairchild, me të cilin ka biseduar për gjendjen e përgjithshme dhe për zhvillimet në këtë komunë dhe në pjesën veriore të Kosovës.

Konsulli Fairchild, që ka edhe rolin e këshilltarit në Ambasadën e Kanadasë në Kroaci, është interesuar për situatën e sigurisë, mandej për raportet ndëretnike në këtë pjesë të Kosovës.  

Lidhur me këto çështje, kryetari Kastrati, ka folur në hollësi, duke nisur me situatën e sigurisë, të cilën në përgjithësi e ka vlerësuar të qetë, përkundër provokimeve nga grupet serbe. Ai ka vënë në dukje se strukturat paralele serbe që financohen dhe dirigjohen nga Beogradi në veri të vendit janë duke tentuar për ta mbajtur gjendjen të tensionuar. 

Në këtë kontekst, kryetari Kastrati, ka theksuar se këto struktura vazhdimisht bëjnë veprime provokuese për shqiptarët që jetojnë në veri. Ai ka përmendur rastet e fundit kur është sulmuar me gurë autobusi që bart shqiptarët nga fshatrat e Leposaviqit, mandej sulmet e shpeshta ndaj qytetarëve shqiptarë në veri të qytetit të Mitrovicës etj.

Ai ka potencuar se përkundër këtyre provokimeve banorët shqiptarë janë treguar shumë të matur, duke i kontribuuar qetësisë dhe duke mos lejuar eskalimin e situatës, që është qëllimi i strukturave paralele serbe.   

Një prej temave që është diskutuar më gjatë në këtë takim ka qenë roli dhe suksesi i EULEX-it në Kosovë, por me theks të veçantë në veri. Ky qenë edhe interesimi i konsullit kanadez, për çka kryetari Kastrati, ka theksuar se në veri duke parë gjendjen aktuale shihet se është bërë pak.

“Ka dy vjet që EULEX është në Kosovë, përderisa në veri janë bërë hapa shumë të vegjël dhe gjendja mbetet e brishtë. Doganat nuk janë vënë në funksion, gjykatat poashtu, përderisa krimi në veri është shumë i lartë dhe nuk ka masa ndëshkuese”. 

Kryetari Kastrati ka thënë se EULEX-i duhet të jetë shumë më i vendosur dhe më energjik për krijimin e rendit dhe ligjit në këtë pjesë të vendit, meqë ky është edhe qëllimi kryesor i pranisë dhe i misionit që ka në Kosovë.     

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)