07 Tetor 2022

Mitrovicë, Aksion për eleminimin e qenve endacakë

Mitrovicë, 18 shkurt - Pas ankesave të shumta të qytetarëve, Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim e Komunës së Mitrovicës në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe me Shoqatën e Gjahtarëve Sportiv “Trepça” do të fillojë aksionin për eliminimin e qenve endacak që do të zgjas prej 20 shkurt deri më  20 mars.

Drejtori i kësaj drejtorie, Behxhet Bala, tha se pronarët e qenve shtëpiak janë të obliguar që gjatë kohës sa do të zgjatë aksioni për eliminimin e qenve endacak të mos i lëshojnë në rrugë qenët shtëpiak. Ai sqaroi se në bashkëpunim me Shoqatën e gjuetarëve sportiv kanë përgatitur edhe orarin për këtë aksion.

Drejtori Bala tha se aksioni do të nis më 20 shkurt në Shupkovc prej orës 02:00 deri në orën 08:00, mandej më 23 shkurt prej orës 02:00 deri në orën 08:00 në Frashër, më 27 shkurt aksioni zhvillohet në Shipol në të njëjtën kohë.

“Aksioni vazhdon më 02 mars në Kqiç, mandej më 06 mars në Vaganicë, më 09 mars në Brabaniq, më 13 mars në Koshtovë, më 16 mars në Rekë, Tunel të Parë dhe Bare si dhe më 20 mars në Zhabar. Të gjitha aksionet zhvillohen në të njëjtën kohë, prej orës 02:00 deri në orën 08 të mëngjesit”.    

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 tetor 2022 - Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese shqyrton nominimet e kandidatëve për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese lidhur me përmbushjen e kushteve të parapara me Kushtetutë dhe Ligj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe Caritas Zviceran në Kosovë lansojn thirrjen “Projektet Investuese të Diasporës” në kuadër të projektit “Veprimi i Komunave për Riintegrim dhe Diasporë – MARDI”. (Ndërtesën Qeverisë, salla P38, ora 9:30)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Haki Abazi mban konferencë për medie lidhur me qëndrimet dhe vlerësimet për proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon vendi. (Holli i Kuvendit të Kosovë, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë publikojnë përmbledhjen e politikave 'Dispozitat për koston e lejes së lindjes, atësisë dhe pushimit prindëror në Ligjin e Punës', të shkruar nga Dita Dobranja në emër të RrGK-së. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- OJQ Aktiv organizon prezantimin e “Udhëzuesin për verifikimin bazë të informacionit mediatic” i cili është i dedikuar kryesisht për komunitetin serb të Kosovës. (Qendra e Energjisë Qytetare në Mitovicën e Veriut, ora 11:00)

- Sekretari Gjeneral i FIBA Andreas Zagklis takohet me Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Hajrulla Çeku. (Ndërtesa e Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)