02 Tetor 2022

Maqedoni, një në tre familje posedon armë zjarri

Shkup, 11 maj - Një në tre familje maqedonase mesatarisht posedon një armë zjarri në shtëpi.

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të aksionit kundër dhunës me armë, organizata joqeveritare “CIVIL” bën të ditur se janë me mijëra armë në duart e qytetarëve dhe që paraqesin rrezik.

“Sipas një statistike të vitit 2003, në Maqedoni ka rreth 110 mijë e deri në 170 mijë armë ilegale. Nëse kësaj shifre i shtohen edhe 70 mijë copë armë me leje, atëherë çdo e treta familje në Maqedoni posedon armë”, ka theksuar kryetari i “CIVIL”, Xhabir Deralla, duke i bërë thrrje qytetarëve dhe institucioneve që të rrisin vetëdijen lidhur me këtë problem që kërcënon jetën e përditshme.

Autoritetet maqedonase kanë paralajmëruar një aksion të ri për grumbullimin e armëve të paligjshme, aksion i cili ka marrë mbështetjen edhe të disa organizatave ndërkombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)