28 Nëntor 2021

Krosi pranveror i të miturve në burgun për të Mitur dhe Femra

Lipjan, 06 maj - Në kuadër të shumë aktiviteteve të ndryshme që zhvillohen me të burgosurit në Shërbimin Korrektues të Kosovës, sot në Qendrën Korrektuese për Ferma dhe të Mitur në Lipjan u mbajt krosi pranveror në vrapim i të miturve brenda në Qendrën Korrektuese.

Në emër të ministrit Haki Demolli, pjesëmarrësit e këtij krosi i përshëndeti këshilltari Qemajl Ahmeti.

Komisari i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Resmi Hoxha, tha se hapësirat e sportit, kulturës dhe arsimit në qendrat Korrektuese të Kosovës, janë të standardeve evropiane. Sipas tij, këto hapësira çdo vit po zgjerohen, ku përmendi punët që janë duke u bërë në ndërtimin e sallës së fitnesit brenda Qendrës Korrektuese në Lipjan.

Ndërsa, trajneri i kulturës fizike në Qendrës Korrektuese për Ferma dhe të Mitur në Lipjan, prof. Demush Reçica, tha se sporti për këtë kategori të shoqërisë ka ndikim të mirë në shëndetin dhe edukimin e tyre.

Në këtë  garë vrapimi morën pjesë 25 të mitur nga Qendra Korrektuese për të Mitur në Lipjan.

Komisari Hoxha, në fund të garës ndau kupën për fituesin e garës, i cili kaloi 800 metra për 3.05 minuta, si dhe u ndau shpërblime fituesit të vendit të dytë, i cili kaloi 800 metra për 3.09 minuta, fituesit të vendit të tretë, i cili kaloi 800 metra për 3.18 minuta dhe fituesit të vendit të katërt, i cili kaloi 800 metra për 3.30 minuta. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)