18 Tetor 2021

Kqiç, shfaqen gjarpërinjtë në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë

Mitrovicë, 6 prill - Gjarpërinjtë janë paraqitur edhe sivjet, ashtu sikur vitin e kaluar në afërsi të një ure në fshatin Kqiç, në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë. Pas këtij njoftimi në vendin e ngjarjes ka dal drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Behxhet Bala me bashkëpunëtorë, për të marrë masat e nevojshme për parandalimin e rrezikut. 

Drejtori Bala, kërkon nga qytetarët dhe kalimtarët e rastit që të mos ndalen në afërsi të asaj ure ku janë paraqitur gjarpërinjtë meqë mund të rrezikohen prej tyre. Ai theksoi se shtëpitë nuk janë shumë afër vendit ku janë paraqitur ata gjarpërinj. 

Ndryshe në muajin prill të vitit të kaluar në të njëjtin vend ishin paraqitur një grumbull gjarpërinjsh, për eliminimin e të cilëve ishte organizuar një operacion i veçantë dhe më pas nuk kishte pasur probleme. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)