02 Tetor 2022

Komandanti i KFOR-it Markus Bentler u takua Oliver Ivanoviçin

Prishtinë, 6 maj - Komandanti i Forcave të Kosovës (COM KFOR) Lejtnant Gjenerali Markus Bentler, u takua  me Sekretarin e Shtetit  në Minstrinë e Sërbisë  për Kosovë dhe Metohi Oliver Ivanovic.

Ata diskutuan për një numër të çështjeve të sigurisë, në veçanti situatën në veri.

“Ishte një vlerësim i përbashkët se çështjet si shkyçja në ditët e fundit e telefonisë mobile duhet të zgjidhet me mjete ligjore  dhe duhet t’i shmagemi dhunës”, thuhet në njfotim.

Po ashtu ata kanë vlerësuar se është e nevojshme një kampanjë informuese dhe komunikim i duhur paraprakisht.

Vlerësim tjetër i takimit sipas njoftimit ishte edhe çeshtja se të gjitha përpjekjet duhet të ndërmirren për të përkrahur  kthimin e personave të zhvendosur, pasi që në veçanti kthimi i tyre e përforcon  diversitetin  dhe shumetnicitetin në Kosovë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)