02 Tetor 2022

KMDLNJ viziton Sabit Gecin në Qendrën e Ndalimit në Prishtinë

Prishtinë, 7 maj - Monitorues të KMDLNj-së vizituan sot Qendrën e Ndalimit në Prishtinë. Ata fillimisht vizituan Sabit Gecin të arrestuar dje nga pjesëtarë të Policisë së EULEX-it dhe në përkrahje të njësisë speciale të Policisë së Kosovës.

Sipas Gecit arrestimi i tij është bërë në një restorant afër shtëpisë së tij derisa po hante mëngjes. Ai ishte arrestuar nga policë të EULEX-it dhe më pas i është bastisur shtëpia, në praninë e tij.

Gjatë arrestimit, policia nuk i ka treguar shkakun pse arrestohet dhe ndonjë vendim të shkruar. Por, për bastisje i kanë treguar vendimin e gjykatës.

Sipas deklaratës që i ka dhënë KMDLNj-së i ndaluari Sabit Geci nuk ka vërejtje as në sjelljet e zyrtarëve dhe oficerëve në Qendrën për Ndalim në Prishtinë.

Pritet që Sabit Geci të dalë sot para gjykatës së EULEX-it e cila do të vendos nëse do t’i vazhdohet paraburgimi apo do të merret ndonjë vendim tjetër.

Ai është i ndaluar dhe i dyshuar nga EULEX-i për krime lufte në Kosovë në vitin 1999. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)