09 Dhjetor 2021

KFOR-i i përkushtuar për një ambient të qetë në Mitrovicë

Prishtinë, 11 maj - Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati i shoqëruar nga Drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Behxhet Bala, ka pritur të martën në takim komandantin e ri të batalionit francez të KFOR-it në kuadër të Batel Grupit në veri, kolonel Fabrice Delaitre dhe paraardhësin e tij, G. Valbreco, me të cilët ka biseduar për gjendjen në Mitrovicë.

Pasi kanë vlerësuar situatën si të qetë, kryetari Kastrati, ka falënderuar kolonelin Valbreco për angazhimin e tij sa i përket krijimit të një ambienti të qetë për të gjithë qytetarët. Gjithashtu ai ka çmuar edhe nivelin shumë të lartë të bashkëpunimit që ka KFOR-i me komunën, duke shtuar se kjo ka reflektuar pozitivisht edhe në efikasitetin e angazhimit në terren.

Në anën tjetër, komandanti i ri i batalionit francez të KFOR-it në kuadër të Batel Grupit në veri, kolonel Fabrice Delaitre, ka thënë se do të vazhdoj që të punoj në të mirë të të gjithëve në kontekst të mandatit që ka KFOR-i  në Kosovë. Ndërsa paraardhësi i tij, ka çmuar punën e përbashkët që është bërë me strukturat komunale.

Në takim është biseduar edhe për punët organizative të KFOR-it në këtë pjesë të Kosovës, në kuadër të riorganizimit të kësaj strukture në gjithë vendin. Kryetari Kastrati, ka potencuar rëndësinë e bashkëpunimit edhe në rastet kur KFOR-i liron objekte që ka pasur deri tani në shfrytëzim, në mënyrë që të gjenden mundësi që ato kapacitete të shfrytëzohen për strehimin e banorëve që kanë probleme të tilla.

Ushtarakët e KFOR-it kanë thënë se kuptojnë plotësisht këtë kërkesë dhe se do ta kenë parasysh. Ata kanë bërë të ditur se në kuadër të riorganizimit të KFOR-it në këtë pjesë të Kosovës tashmë janë liruar një numër i objekteve dhe hapësirave ku kanë qenë të vendosur ushtarët dhe pajisjet e tyre dhe se tani janë të përqendruar vetëm në tri lokacione.    

Në shenjë mirënjohje për punën dhe angazhimin e kolonelit Valbreco, kryetari Kastrati i ka ndarë një dhuratë me hartën e Kosovës të gdhendur me kristale të Trepçës.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, 11:30)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)