27 Nëntor 2022

KFOR-i i gatshëm për çdo situatë në Kosovë

Prishtinë, 22 korrik - KFOR-i është i gatshëm për çdo situatë që mund të pasojë vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës.

Kështu është shprehur komandanti i KFOR-it, në Kosovë Markus Bentler i pyetur për sigurinë pas vendimit të GJND-së për Kosovën.

"Nuk kemi indikacione për ndonjë kërcënim. Megjithatë, ne do të jemi të gatshëm. Nuk duam të frikësojmë askënd, por jemi të përgatitur për t'u përballur me çfarëdo dhune", u ka thënë Bentler gazetarëve.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të enjten do të bëjë publik opinionin për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 nëntor 2022

- Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të Republikës së Shqipërisë. (Kuvendi i Shqipërisë në Tiranë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Forcës, Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës organizojnë “Ditën e Hapur’’ në të cilën do të marrin pjesë edhe udhëheqësit më të lartë shtetërorë, si dhe përfaqësuesit ushtarakë e diplomatikë të vendeve partnere. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)