02 Shkurt 2023

KFOR-i fuqimisht dënon incidentin në Zubin Potok

Prishtinë, 19 maj - Në pasditen e vonshme të ditës se djeshme, një incident ndodhi në Zubin Potok (në Mitrovicën veriore) ku persona të panjohur lanë një letër të përcjellë nga një e shtënë e izoluar në zyrat që përdoren nga Njësitet Monitoruese Ndërlidhëse të KFOR-it (LMT).

 

Kjo letër i është drejtuar kontingjentit danez të KFOR-it për shkak të gjoja mbështetjes dhe përkrahjes së dhënë shqiptarëve të Kosovës dhe institucioneve, në dëm të pjesës serbe të popullatës lokale. 

KFOR-i fuqishëm thekson statusin e paanshme dhe neutrale, gjithmonë duke përmbushur mandatin e tij të dalur nga Rezoluta 1244 e KS të OKB-së. KFOR-i nuk mbanë anën e çfarëdo argumenti politik apo zënke private. Ne i mbështesim dhe bashkëpunojmë me të gjithë njerëzit në Kosovë, pavarësisht përkatësisë etnike apo fetare. 

Rezoluta 1244 e KS të OKB-së e mandaton KFOR-in për të siguruar një ambient të qetë dhe të sigurt si dhe liri të lëvizjes në mënyrë të paanshme. Ne jemi të vendosur të përmbushim këtë detyrë në të mirë të të gjithë njerëzve në Kosovë dhe nuk do të tolerojmë asnjë veprim të dhunshëm apo kërcënues që do të mund ta komprometonte paanshmërinë tonë. 

Të gjitha veprimet tona janë dhe do të vazhdojnë të jenë transparente, si dhe KFOR-i mbetet i hapur për dialog me të gjithë njerëzit në Kosovë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)