24 Tetor 2021

KFOR-i dënon fuqishëm përdhosjen e varreve serbe

Prishtinë, 31 mars - Përdhosja e disa varreve në varrezat ortodokse serbe në fshatin Rabovc afër Lipjanit ka brengosur dhe indinjuar KFOR-in. 

Policia e Kosovës në  Lipjan ka shkuar në vendin e ngjarjes dhe ka filluar hetimet.

KFOR-i dënon fuqishëm përdhosjen e cilido varrë pasi që veprimet e tilla janë shenjë mosrespekti për paqen e të vdekurve. Incidentet e tilla rrezikojnë respektin dhe bashkëjetesën produktive të të gjithë njerëzve në Kosovë.

Në pajtim me mandatin e tij, KFOR-i po e monitoron situatën e sigurisë në tërë Kosovën për të mirën e të gjitha komuniteteve dhe individëve, pa marrë parasysh etnicitetin apo përkatësinë e tyre fetare. KFOR-i nuk do të tolerojë çfarëdo veprimi që rezikon ambientin e qetë dhe të sigurt.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)