09 Dhjetor 2021

Kapet grupi kriminal i përbërë nga shqiptarë, serbë e hungarezë

Beograd, 11 maj - Ministri serb i Policisë, Ivica Daçiq, ka bërë të ditur se është arrestuar një grup kriminal nëntë anëtarësh, që ka trafikuar shqiptarë nga Kosova nëpër territorin e Serbisë, në drejtim të vendeve të BE-së, njofton agjencia serbe e lajmeve Tanjug.

Sipas Ministrit serb, Daçiq, organizator i këtij grupi ishte Sadat Uka nga Podujeva, kurse bashkorganizatorë Sabahudin Ryfi nga Konçuli afër Bujanovcit, dhe se pjesë e grupit kanë qenë edhe hungarezë e serbë. Me rastin e arrestimit të këtij grupi në Suboticë, janë gjetur edhe imigrantë ilegalë, që synonin të kalonin në Hungari.

Ai, sipas agjencisë serbe të lajmeve Tanjug, ka saktësuar se personat janë transportuar ilegalisht nga Kosova në Serbi, nëpër autostradë, deri në Suboticë, e pastaj, me rrugë ujore nëpër lumin Tisa në rajonin e vendkalimit kufitar Horgosh e Kelebia në Hungari.

Sipas fjalëve të tij, bëhet fjalë për grup kriminal të organizuar mirë, i cili, sipas të dhënave deri tash të grumbulluara, kanë realizuar fitime nga disa dhjeta mijë euro.

Daçiq ka theksuar se ky rast tregon për domosdonë e bashkëpunimit ndërkombëtar policor dhe ka përmendur se policia serbe për këtë grup ka pasur informata edhe nga Austria.

A,i ka theksuar se aksioni ka zgjatur disa muaj dhe ka rikujtuar se në lumin Tisa, në anën hungareze, vjet ishte mbytur një grup shqiptarësh, të cilët kishin kaluar ilegalisht nga Serbia në atë shtet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)