02 Tetor 2022

Kapet duke futur narkotik në burgun e Lipjanit

Prishtinë,  9 maj - Dje rreth ores 11, oficerët e Qendrës Korrektuese në Lipjan, në kohën e vizitave, pas kontrollit të bërë ndaj vizitores F.S, kanë zbuluar se ajo posedon substancë narkotike.

Substanca narkotike e gjetur të vizitorja ishte e dedikuar për të paraburgosuren I.A.

Përkundër faktit, që vizitorja F.S ka qenë në paraburgim në Qendrën Korrektuese në Lipjan, si e akuzuar për blerje, posedim dhe shpërndarje të narkotikëve, nga data 30 shtator deri më 25 dhjetor 2009, Gjykata e Qarkut në Prishtinë, i ka mundësuar të bëjë vizitë në këtë qendër korrektuese.

Me rastin është njoftuar Stacion i Policisë në Lipjan, të cilet kanë filluar hetimet.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022

 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i ZyrÑ‘s pÑ‘r Qeverisje tÑ‘ MirÑ‘, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children pÑ‘r KosovÑ‘, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)